Lu Xun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Lu Xun
LuXun1930.jpg
Ditëlindja: 25 Shtator 1881
Vendlindja: Shaoxing, Zhejiang, Kina
Ditëvdekja: 19 Tetor 1936
Pseudonim(e): Lu Xun
Profesioni: Shkrimtar, Kritik

Lu Xun ((Kinezisht) Tradicionale: 魯迅, e Thjeshtësuar: 鲁迅, Pinyin: Lǔ Xùn), ishte pseudonimi i Zhou Shuren ((Kinezisht) Tradicional: 周樹人, i Thjeshtësuar: 周树人, Pinyin: Zhōu Shùrén) (25 Shtator 188119 Tetor, 1936) ishte një nga shkrimtarët më të mëdhenj së Kinës së shekullit XX. I konsideruar nga disa si themeluesi i letërsisë moderne kineze, ai shkruante në stilin baihua (白話) dhe në kinezishten klasike.

Punimet e Lu Xun-it u influencuan nga Lëvizja e 4 Majit në atë pikë sa që u aklamua nga regjimi komunist mbas 1949.