Luan Qafëzezi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Luan Qafëzezi (Gjirokastër, 1922 - 1995) ka qenë arsimtar dhe shkrimtar shqiptar.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollen e mesme e vazhdoi në Pedagogjiken e Elbasanit. Qysh në të mesme nisi të merret me krijime letrare, duke botuar vjershat e para në 1938. Mori pjese në LNÇ. Pas çlirimit punoi në gazetari dhe letërsi, si dhe dha ndihmese në organet e Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve te Shqipërisë. Librin e parë e botoi në 1949, "Vjersha". Si dhe shumë libra për të rritur. Ka bashkëpunuar për shumë vjet me revistat për femijë: "Pionieri", "Fatosi", "Yllkat", etj. Botoi edhe këta libra për fëmijë: "Fluturo pëllumb i paqes", (vjersha, poema) 1950; "Ra një trim", (poemë, 1951); "Miku partizan", (poemë 1953), etj.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Elsie, Robert (2006). Balkan Beauty, Balkan Blood: Modern Albanian Short Stories (në anglisht). Northwestern University Press. fq. IX. ISBN 9780810123373.