Luan Rama (ambasador)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Luan Rama,Paris)
Jump to navigation Jump to search

Luan Rama është kineast, studjues arti, publiçist, shkrimtar, dhe ka lobuar si ambasador (1991-1992) në Paris, Francë dhe diplomat kulturor i Shqipërisë (1997-2001), duke e përfaqësuar vendin edhe në UNESCO.

Biografia profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autori krijon e punon në Universitetin INALCO (Institut des Langues et Civilisations Orientales) Paris, Francë. I diplomuar për GazetariUniversiteti i Tiranës, dhe i profilizuar për Audiovizual e Kinematografi në Universitetin e Parisit Denis Diderot. Si skenarist i katër filmave në Kinostudio Shqipëria e Re njihet në gazetarinë ose prozën filmike dhe për kontributin në filmin Vajzat me kordele të kuqe.

Aktiviteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktualisht studjuesi Luan Rama është autor i shumë studimeve mbi pikë takimet e kulturave franko-shqiptare, në vijim të zbulimit të personaliteteve të botës shqiptare në Evropë duke ndriçuar nga arkivat franceze shenjtorët ilir, fisnikët arbër, artistët dhe poetët shqiptar më me ndikim në qytetërimin Perëndimor. Promovues i vlerave të artit bashkohor publikon dhe studimin për kuartetin e piktorëve shqiptarë Omer Kaleshi, Artur Muharremi,Zamir Mati e Bujar Luca në Francë.

Vepra letrare&studimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa nga veprat më të zëshme kohët e fundit janë studimet në rrafshin kulturor :

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]