Lubbock, Texas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lubbock, Texas
Anglisht : City of Lubbock
qytet
noform
Downtown Lubbock in August 2009
Flamuri_figura
Vendndodhja
Lubbock, Texas is located in SHBA
Lubbock, Texas
Lubbock, Texas

Koordinatat: 33°34′V 101°53′P / 33.567°V 101.883°P / 33.567; -101.883

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku Lubbock
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 320 km2
 •  tokësore 317.04 km2
 •  ujore 2.96 km2
Lartësia 992.4 m (m.n.d.)
Popullsia 239538 banorë (2013)
 •  aglomerati 301038 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1890
Zona Kohore CST-6
Verore CDT-5
Kodi Postal 79401-79416, 79423, 79424, 79430, 79452, 79453, 79457, 79464, 79490, 79491, 79493, 79499
Prefiksi 806
Faqja Zyrtare www.ci.lubbock.tx.us

Lubbock, Texas (City of Lubbock) është një qytet në qarkun Lubbockshtetit federal Texas, SHBA. Në Lubbock, Texas jetojnë 239538 banorë (2013). Qyteti ka një sipërfaqe prej 320 km2 dhe lartësi mbidetare prej 992.4 m (3256 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Lubbock, Texas – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale