Universiteti i Shkodrës "Luigj Gurakuqi"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Universiteti i Shkodrës - Luigj Gurakuqi.png

2 shtator të vitit 1957 në qytetin e Shkodrës u ngrit Instituti i Lartë Pedagogjik. Ai ka qenë dy-vjeçar deri në vitin 1970. Më pas u bë tre vjeçar dhe në vitet 81-91 u bë katërvjeçar. Më 28 maj të vitit 1991 ky institucion arsimor u konsiderua Universiteti "Luigj Gurakuqi i Shkodrës". Ky universitet është një nga më të njohurit dhe me traditë në Shqipëri. Aktualisht aty vazhdojnë studimet e larta studentë nga rreth të ndryshme të vendit (kryesisht në veri), por edhe nga Mali i Zi, Kosova dhe Maqedonia. Stafi i Universitetit të Shkodrës ka krijuar marrëdhënie bashkëpunimi me universitetet italiane, gjermane dhe austriake.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Faqja zyrtare