Lumi Heilong Jiang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amur River ose Heilong Jiang

Lumi Heilongjan (Amur River ose Heilong Jiang ose Sahaliyan Ula) ndodhet në Azi dhe shtrati i tij ka një gjatësi prej 4350 km. Nga kjo gjatësi e përgjithshme, 3101 km gjenden brenda territorit të Kinës dhe për këtë merret si lumi më i gjatë i Kinës veriore.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Amur River – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale