Lynx (AFV)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
LYNX KF41 hungarez.

Lynx është një mjet luftarak i blinduar gjerman i zhvilluar nga Rheinmetall Landsysteme (pjesë e divizionit të sistemeve të automjeteve të Rheinmetall). Lynx, i konfiguruar si një automjet luftarak këmbësorie KF31 (IFV), u zbulua publikisht në ekspozitën e mbrojtjes Eurosatory më 14 qershor 2016. Varianti KF41 u zbulua publikisht në ekspozitën e mbrojtjes Eurosatory më 12 qershor 2018. Sipas Rheinmetall, familja Lynx i automjeteve të blinduara të gjurmuara është në ballë të një tendence të re në dizajnin IFV drejt automjeteve të blinduara me kosto më të ulëta për njësi dhe jetëgjatësi dhe kompleksitet të reduktuar. Një nga parimet kryesore të konceptit Lynx është integrimi i nën-sistemeve të provuara me një nivel të lartë gatishmërie teknologjike për të reduktuar kohën e zhvillimit, koston dhe rrezikun teknik.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]