Mahmud Abdulaziz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mahmud Abdulaziz
U lind në4 qershor 1946
Vdiq12 nëntor 2016
TitulliMahmud Abdulaziz
FëmijëMuhammed Mahmud Abdulaziz
Kerim Mahmud Abdulaziz

Mahmud Abdulaziz (4 qershor 1946 – 12 nëntor 2016) ishte aktorë i famshëm egjiptianë. Ai u bë i famshëm në shumë role në Egjipt. Ai ishte i famshëm edhe në vendet tjera arabe. Ai ka studiuar në shkencat agrikulturore në Universitetin e Aleksandrisë. Ai praktikonte aktrimin në teatrin e univesitetit. Ai ka qenë i martuar me Poussy Chalabi dhe kanë pasur dy fëmijë, Muhammed Mahmud Abdulaziz i cili është producent dhe regjisor i filmit dhe Kerim Mahmud Abdulaziz.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Përkthimi
1974 Al Hafeed Nipi
1975 Hata Akhr El Oomr Deri në fund të jetës
1975 Yom El Had El Dami E diela e përgjakshem
1976 Waghan Le Wagh Ballë për ballë
1977 Khataya Mëkatet
1977 Maa Hobi Wa Ashwaki Me dashuri dhe dëshirë
1977 Abnati wal Deeb Bijat e mi dhe ujku
1977 Al Shayatin Djajtë
1977 El Bent El Helwa El Kazaba Gënjeshtarja e ëmbël
1977 Kafani ya Kalb Zemra e mjaftueshme
1978 Emraa Bela Kalb Një grua pa zemër
1978 Emraa Fih Dammi Një grua në gjakun tim
1978 Hessab Al Senin Llogaria e viteve
1978 Keloob Fih Bahr Al Domoo' Zemrat në detin e lotëve
1979 Akwa Men Al Ayam Më i fuqishëm se ditët
1979 Ooshak Taht El Eshreen Të dashuruarit nën njëzetat
1979 Al Motawahesha I egër
1980 Banati Fih Al Khareg Bijat jashtë vendit
1980 Aalamat Maanaha Al Khatar Shenjat e rrezikut
1980 El Bent Aeza Eh Çfarë dëshiron vajza
1980 Hob Lah Yara El Shams Dashuri që nuk del në dritë
1981 Ana Fih Eenayhi Unë në sytë e tij
1982 Wadi Al Zekrayat Lugina e kujtimeve
1982 Wadaa Al Aazab Lamturmira e torturuar
1982 Eedam Taleb Sanawy Ekzekutimi i studentit
1982 Al Aar Turpi
1982 Al Maatooh Budalla
1983 El Khobz El Mor Buka e hidhët
1983 Mamlakat Al Halwassa Mbretëria e haluçinacioneve
1983 Nesf Arnab Gjysma e lepurit
1983 Argook Eetini Haza Al Dawa Të lutem më jep shërim
1984 Bayt Al Kasserat Shtëpia e të miturve
1984 Fokaraa Lah Yatkholoona Al Gana S'ka parajsë për të varfërit
1984 Wa Laken Shay'on Mayabka Por diçka mbetet
1985 Eedam Mayet Ekzekutimi i të vdekurit
1985 Al Darb Al Ahmar Al Darb Al Ahmar
1985 El Shaa Men Haa El Zawga Gruaja merr apartamentin
1985 Al Towfan Përmbytje
1985 Al Kef Kënaqësia
1985 Al Magnouna Vajza e çmendur
1986 Al Bari' I pafajshëm
1987 Abnaa Wa Katala Bijët dhe Vrasësit
1987 Al Sada Al Rejal Zotërinjtë
1988 Samak, Laban, Tamr Hendi Peshkë, Qumësht, Marinë
1988 Nahr El Khof Lumi i frikë
1991 Kanoun Ika Ligji i Ikasë
1991 Al-Kit Kat Al Kit-Kat
1992 Donia Abd-Al Gabbar Donia Abd-Al Gabbar
1992 Fakh Al Gawassis Kurth për spiunët
1994 Khaltabita Khaltabita
1995 Zeyaret El Sayed El Ra'is Vizitë presidenciale
1995 El Bahr Beyethakli Deti më buzëqeshi
1997 Al Kapten Kapiteni
1998 Harmonica Harmonica
2000 Al Nems Zbulimi
2001 Al Saher Magjistari
2002 Rehla Mashbooha Udhëtimi i dyshimët
2009 Ibrahim Labyad Ibrahim Labyad


Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Përkthimi
1976 Shagaret El Ablab The Ivy Tree
1987 Raafat El-Hagan Raafat El-Hagan
2004 Mahmoud El Masri Mahmoud El Masri
2012 Bab El Khalk Bab El Khalk
2014 Abo Heba Feh Gabal El Halal Abo Heba në malin Halal
2016 Ras El-Ghoul Koka e Ghoulit