Maja e Pikëllimës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Maja e Pikëllimës është maje e maleve të Koritnikut, e cila ndodhet në pjesën verilindore të Shqipërisë ose pjesën jug perëndimore të Kosovës dhe është 2,393 metra e lartë.[1] [2] [3]

Kjo maje është shumë e rëndësishme për komunitetin bjeshkatar, për shkak të pozitës së veçantë gjeografike. Në Jug-Perëndim të saj gjendet Gjallica e Kukësit, në Perëndim gjenden Liqeni i Kukësit si dhe Maja e Pashtrikut. Vet maja ka pamje dhe reliev shumë piktoresk dhe nuk ka thyerje të mëdha që e pengojnë ecjen. Pra, është shumë e përshtatshme për ata që duan të arrijnë këtë lartësi, pa ndonjë impenjim të madh, por edhe për ata që e duan fotografinë apo e kanë hobi studimin e florës, faunës dhe gjeografisë.

Koordinatat: 42°04′54″V 20°33′19″L / 42.081667°V 20.555278°L / 42.081667; 20.555278

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]