Maja e Strellcit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maja e Strellcit

Maja e Strellcit është një majë malore e cila ndodhet në pjesën perëndimore të Kosovës, afër fshatit Strellca e Epërme, rreth 80 km në perëndim të kryeqendrës së vendit Prishtina. [1] [2]

Veçoritë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lartësia mbidetare e Majës së Strellcit është 2 365 metra mbi nivelin e detit ose 225 metra mbi terrenin përreth ndërsa gjerësia e tij në bazë është rreth 2.7 km. Terreni përreth Majës së Strellcit në pjesën perëndimore është malor ndërsa në anën lindore është kodrinor. Pika më e lartë në afërsi është Gjeravica, 2,656 metra mbi nivelin e detit, 10.2 km në jugperëndim të Majës së Strellcit. Rajoni përeth Majës së Strellcit, është i populluar dendur, me 222 banorë për kilometër katror. Qyteti më i afërt është Deçani 7 km në juglindje dhe Peja, 8.3 km në verilindje të Majës së Strellcit. Rrethinat e Majës së Strellcit paraqesin një mozaik të tokës bujqësore dhe bimësisë natyrore. Në zonë mbizotëron klima e brendshme. Temperatura mesatare vjetore është 7 ° C. Muaji më i ngrohtë është gushti, kur temperatura mesatare është 18 ° C, ndërsa muaji më i ftohtë është dhjetori, me -6 ° C. Reshjet mesatare vjetore janë 1 395 milimetra. Muaji me më së shumti reshje është maji, me 158 mm reshje, dhe më i thati është gusht, me 35 mm reshje. [1] [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Maja e Strellcit sa Geonames.org (cc-by); post updated 2012-09-01; database download sa 2015-05-23
  2. ^ a b "Viewfinder Panoramas Digital elevation Model" (në anglisht). 21 qershor 2015.