Majnci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mainz
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
194.567 (30. 09. 2006) banorë
1.990 Banorë në banorë/km²
Sipërfaqja 217,0 km²
Administrata
Shteti {{{cilishtet}}}
Qarku
Adresa e kuvendit Jockel-Fuchs-Platz 1 55116 Mainz
Kodi postal 55001-55131
Prefiksi telefonik 06131 / 06136
Faqe zyrtare Web faqja
Politika
Kryetar Jens Beutel (SPD)
Partia udhëheqëse

Majnci gjer. Mainz , është kryeqyti i njesisë federale Rheinland-Pfalz. Shtrihet pranë lumit MainRheinës dhe është qyteti më i madh i Rheinland-Pfalz. Mainz është dhe qytet universitar, si dhe shumë mediume kanë selinë aty. Qyteti më i madh fqinj është Vizëbaden. Tjera qytete që vijojnë janë: Ludvigs-haven, Manhajm, Darmstadi dhe Frankfurt am Main.

Gjatë Shekullit XX Mainz e tejkaloi numrin e banorëve prej 100.000 me të cilën dhe u bë një ndër qytetet e mëdha.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Mainz

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Link FA