Majnci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 50°0′V 8°16′L / 50.000°V 8.267°L / 50.000; 8.267

Mainz
Qytet
Kryetari i Bashkisë Jens Beutel (SPD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 217,0 km2
Dendësia 1.990 Banorë në km2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi 06131 / 06136

majnci gjer. Mainz , është kryeqyti i njesisë federale Rheinland-Pfalz. Shtrihet pranë lumit MainRheinës dhe është qyteti më i madh i Rheinland-Pfalz. Mainz është dhe qytet universitar, si dhe shumë mediume kanë selinë aty. Qyteti më i madh fqinj është Vizëbaden. Tjera qytete që vijojnë janë: Ludvigs-haven, Manhajm, Darmstadi dhe Frankfurt am Main.

Gjatë Shekullit XX Mainz e tejkaloi numrin e banorëve prej 100.000 me të cilën dhe u bë një ndër qytetet e mëdha.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]