Mak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Grup kosovar rroku

Pershkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rok grupi MAK u formua në vitin 1973 dhe si grup ka funksionuar deri në vitin 1978. Gjashtë anëtarët e këtij grupi ishin Haki Misini, Mehmet Tupella, Rexhep Ismajli-Bulli, Halil Bajraktari, Sedat Isufi dhe Xhevdet Gashi. Grupi “MAK”, konsiderohet pionier i rok muzikës kosovare dhe ka merita të mëdha për popullarizimin e rok muzikës në vend.

Tragjedia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Haki Misini, është i vrarë nga forcat serbe gjatë luftës në Kosovë dhe Mehmet Tupella konsiderohet ende i zhdukur.


Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Moj e mira te Pojata
  • "Dil në derë o moj vogëlushe
  • "Tri gota
  • "Tito
  • "Leskovik po fryn një erë

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]