Jump to content

Makina e blinduar (VIP)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Makina shtetërore presidenciale e Shteteve të Bashkuara, e njohur gjithashtu si "Kadillak Një".

Një makinë e blinduar VIP është një automjet civil me një strukturë të përforcuar që është krijuar për të mbrojtur pasagjerët e saj nga sulmet, plumbat dhe shpërthimet. Makinat e blinduara zakonisht prodhohen me xham antiplumb dhe shtresa të blinduara, shpesh me një sërë mekanizmash dhe veçorish të tjera mbrojtëse për të ndihmuar individët brenda. Ndryshe nga automjetet e blinduara ushtarake, një makinë e blinduar civile është projektuar të jetë e padukshme dhe e ngjashme me versionin e saj të fabrikës.

Makinat e blinduara përdoren ndërkombëtarisht dhe shpesh përdoren për të mbrojtur individë të profilit të lartë si krerët e shtetit, figurat politike, biznesmenët, VIP-at dhe ndonjëherë edhe të famshëm. Ato mund të përdoren gjithashtu nga agjencitë qeveritare të zbatimit të ligjit, si dhe nga kontraktorët privatë ushtarakë. Mafiozi i Çikagos, Al Capone thuhet se zotëronte një Cadillac 341A të blinduar të vitit 1928.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]