Makina e shtypit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Makina e shtypit në vitin 1811

Makina e shtypit përfaqëson makinën e cila shfrytëzon të gjitha pamjet e shkronjave dhe fjalëve të shtypura nëpër histori, përveç shkrimit i cili është i shkruar me dorë.

Johannes Gutenberg konsiderohet zbuluesi i parë makinës së shtypit e cila në Evropë bëri revolucion. Gutenberg në vitin 1440 erdhi në një ide për shkrirjen e shkronjave metalike një nga një dhe nga shkronjat një nga një formoi rreshtin dhe pastaj faqen. Konstruktoi edhe presën e drurit për makinë, nëpërmjet së cilës, kopja e shtypur fitohet me preionin e places së rrafshët nëpërmjet fletës së letrës. Ashtu që në vitin 1455 Gutenbergu botoi Biblën, të shtypur me teknikë të re.

Kjo teknologji e re ishte e rendësishme për zgjërimin e shkrimeve, te të gjithave ideve të renesancës, e para së gjithash shkrim edhe në gjuhën amtare apo në protestantizëm. Shpejt filluan të shtypen zhurnale të ndryshme në të cilën filloi të zhvillohet zhargoni I dijes në atë periodë, dhe kjo më vonë ndikoi deri te rritja e shkrimtarëve, të cilët rreshtat e tyre mund ti botojnë në këtë mënyrë dhe t’ ju ofrojnë publikut të gjerë.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Printing presses – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Buringh, Eltjo; van Zanden, Jan Luiten: "Charting the “Rise of the West”: Manuscripts and Printed Books in Europe, A Long-Term Perspective from the Sixth through Eighteenth Centuries", The Journal of Economic History, Vol. 69, No. 2 (2009), pp. 409–445 (417, table 2)
  2. ^ a b c Incunabula Short Title Catalogue Arkivuar 18 nëntor 2021 tek Wayback Machine, consulté le 2 mars 2011