Maklura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maklura
noform
noform
Maclura pomifera
Klasifikimi Shkencor
Mbretëria Bimë
Nënmbretëria Eudikot
Mbindarja Angiosperm
Nënklasa Rosidae
Rendi Rosales
Familja Moraceae
Gjinia Maclura
Lloji Maclura pomiferaMaklura (Maclura pomifera) është një pemë gjetherënëse që rritet nga 8 deri në 15 m lartësi. Maklura ka një frut tepër të veçantë që ngjason me një portokall të madh të gjelbër e të rrudhur. Fruti nxjerr një qumësht të bardhë e ngjitës kur dëmtohet.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maklura e ka prejardhjen nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe në mënyrë natyrore rritet në shtetet Teksas, Oklahoma dhe Arkansas. Gjethet janë të gjata e në formë vezake. Fruti është i madh, me diametër 10-13 cm, dhe ka ngjyrë të gjelbër në të verdhë kur piqet, dhe ka një shije të ngjashme me trangullin. Maklura ka dru të rëndë e të fortë, me ngjyrë të verdhë në portokalli, dru i cili i qëndron kalbjes për një kohë të gjatë.


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]