Malå

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Malå
Qytet
noform
Kisha e Malås në gusht 2013
Vendndodhja
Malå is located in Suedia
Malå
Malå
Vendndodhja e Malå në Suedi

Koordinatat: 65°11′V 18°45′L / 65.183°V 18.750°L / 65.183; 18.750

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Lapland
Qarku Qarku Västerbotten
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.61 km2
Popullsia 2.050 banorë
Dendësia 785 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Malå është qytet në qarkun e Västerbotten, në provincën e Lappland në Suedi. Malå ka 2.050 banorë.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Malå ka klube sportive për hokej, futboll, kalërim dhe për ski.

Njerëzit të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Åke Lundgren - shkrimtare.
  • Peter Höglund - aktor me shumë role gjatë viteve 1930 dhe 1940.
  • Johannes Mörtsell - mësues, prift.
  • Hannes Wagnestedt - mësuese dhe artiste