Malaria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Malaria eshte semundje e rende qe shkaktohet nga parazite shume te vegjel,te cilet ia fut njeriut ne gjak mushkonja anofele kur e pickon,dhe qe shfaqet me ethe te forta e me te dridhura,te cilat e zene njeriun here pas here zakonisht ne mbremje.