Malet Kaskade

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rejnir (Mount Rainier), 4.392 -{m}

Malet Kaskade janë vargmale në veriperëndim të SHBA-ve dhe në jugperëndim të Kanadasë, në një gjatësi prej 1.130 kilometra.

Mallet shtrihen nga veriu i Kalifornisë nëpër Oregon dhe Uashington në Kolumbinë britaneze në Kanada Nga Oqeani i Qetë janë në një largësi prej 160 deri 240 kilometra. Në malet Kaskade gjinden nji numër i madh i lumenjve dhe liqeneve, të cilët shfrytëzohen për prodhimin e enrgjisë elektrike.

majat më të larta:

Shteti Washington:

  • Rejnir (Mount Rainier), 4.392 -{m}-, maja më e lartë
  • Adams (Mount Adams), 3.742 -{m}-
  • Bejkr (Mount Baker), 3.285 -{m}-
  • Sent Helens (Mount Saint Helens) 2.550 -{m}-

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]