Mali i Moknës

Coordinates: 42°49′56″N 20°21′49″E / 42.83222°N 20.36361°E / 42.83222; 20.36361
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mali i Moknës

Mali i Moknës është një mal në kufirin midis Kosovës, Malit të Zi dhe Serbia si pjesë e vargmalit të Alpeve Shqiptare Ka dy maja më të larta se 2,000 metres (6,562 ft) Maja më e larta është maja e Pamjes (Pogledi) në 2,156 metres (7,073 ft), dhe tjetra është Maja e Belegut në 2,142 metres (7,028 ft). Maja e Pamjes (Pogledi) ndodhet midis Serbisë dhe Kosovës, ndërsa Belegu është një pikë trekufitare. Maja e Blerimit është gjithashtu pjesë e këtij mali. [1] Në Kosovë, qyteti i Burimit (Istogu) shtrihet vetëm në jug të malit në Rrafshin e Dukagjinit i cili kufizohet me pjesën jugore të Moknës.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

42°49′56″N 20°21′49″E / 42.83222°N 20.36361°E / 42.83222; 20.36361

  1. ^ "Ibarski Kolašin - Mokra Gora". www.ibarski-kolasin.org (në malazisht). Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2020. Marrë më 2017-07-14.