Jump to content

Mali i Shenjtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mali i Shenjtë (greqisht: Άγιο Όρος/Agion Oros edhe Άθως/Áthos; bullgarisht, maqedonisht dhe serbisht: Света гора/Sveta Gora) është një mal dhe gadishull në verilindje të Greqisë dhe një qendër e rëndësishme e murgërisë ortodoks lindor. Ajo udhëhiqet si një shtet të pavarur në kuadër të Republikës Greke. Mali i Shenjtë është vendi e 20 manastireve nën juridiksionin e drejtpërdrejtë të Patriarkut Ekumenik të Konstandinopojës.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]