Maliqi (Trifali)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maliq
Πολυθέα
Fshat
Vendndodhja
Maliq is located in Greqia
Maliq
Maliq
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Mesini
Komuna Trifali
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 14′ 37″ Veri

21° 48′ 51″ Lindje

Popullsia 117 banorë (2011)

Maliq[1] (greqisht: Πολυθέα/Polithéa) është fshat në qarkun i Mesinisë, Greqi. Përpara vitit 1953, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μαλίκι/Malíki.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Georgacas, Demetrius J., & William A. McDonald (1969). Place Names of Southwest Peloponnesus: Register and Indexes. University of Minnesota Press. fq. 331.
  2. ^ Πανδέκτης: Malíki - Polithéa