Maraja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maraja
Maraja
Maraja
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Apiales
Familja: Apiaceae
Grupi: Foeniculum
Foeniculum vulgare

Maraj (lat. Foeniculum vulgare MilL.) e njohur edhe si: maraq apo basani maraj, teriot, erzë (Tiranë), rezena është bimë që klasifikohet në familjen e bimëve Apiaceae.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maraja në projektin Commons të Wikipedias

Finoku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finoku ose Foeniculum vulgare (nga Miller) është një bimë barishtore lloj maraqi i butë, me gjethet e poshtme të mbledhura si qepë, e cila përdoret për ushqim duke e bërë gjellë, gjithashtu përdoret edhe në mjekësi.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Apiaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale