Marathon, New York

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marathon, New York
Anglisht : Town of Marathon
qytet
noform
Vendndodhja
Marathon, New York is located in SHBA
Marathon, New York
Marathon, New York

Koordinatat: 42°26′54″V 76°0′43″P / 42.44833°V 76.01194°P / 42.44833; -76.01194

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal New York
Qarku Cortland
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 406 m (m.n.d.)
Popullsia 1967 banorë (2010)
Dendësia 30.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Eastern (EST)-5
Verore EDT-4
Koordinatat 42° 26′ 54″ Veri

76° 0′ 43″ Perëndim

Marathon, New York (Town of Marathon) është një qytet në qarkun Cortlandshtetit federal New York, SHBA. Në Marathon, New York jetojnë 1967 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 30.5 banor/km2. Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (25.07 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 406 m (1332 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Marathon, New York – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale