Marek Edelman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Marek Edelman ( 1922 - 2 tetor 2009) ishte aktivist politik dhe mjek kardiolog polak .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marek Edelman u lind në 1919 në Homel (tani Bjellorusi) Ose në 1922 në Varshavë në një familje hebreje-polake. Gjatë Lufta e Dytë Botërore ai ishte një nga themeluesit e Organizatës Çifute Combat . Ai mori pjesë më 1943 në Varshavë në kryengritjen e Ghettos dhe u vu në kreu të saj pas vdekjes së Mordechaj Anieleëicz. Ai gjithashtu mori pjesë në Kryengritjen e vitit 1944 në Varshavë.

Marek Edelmani, komandanti i getos se Varshavës kunder nazizmit; ne vitin 1999 Edelman, ky autoritet global moral, kerkonte nga liderët e botës së lirë të ndërhyjnë me ushtarë në Kosovë për të shpetuar popullin shqiptar nga shfarosja. Marek Edelmani vdiq pa asnjë mirënjohje nga Kosova.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]