Margarethe Goeb

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Margarethe Goeb
Lindi më (1892-04-15)15 Prill, 1892
Vendlindja Gruben
Vdiq më 23 Janar 1962 (mosha 69)
Nënshtetësia Gjermane
Profesioni matematikane

Margarethe Goeb (15 prill, 1892 - 23 janar 1962) ishte një matematikane gjermane.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Margarethe Goeb lindi në vitin 1892, në Gruben. Margarethe Goeb ndoqi mësimet fillore (Volksschule) në Gruben për pesë vite, pastaj shkollën e mesme të vajzave në Hueneld për tre vite, dhe në fund Seminarin e Mësuesëve Duderstadt. Pas përfundimit të studimeve të saj, ajo punoi si mësuese e shkollës fillore në Geilenkirchen nga viti 1911 deri më 1913. Ndërmjet viteve 1913 dhe 1918, ajo studioi matematikë, fizikë dhe biologji në Universitetin e Münster dhe më pas në Universitetin e Göttingen. Në Göttingen, ajo kaloi provimin matematikore me David Hilbert në vitin 1918. Midis viteve 1918 dhe 1920, Goeb punoi si mësues në Hildesheim.

Vdiq më 23 janar 1962 në Hagen.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]