Marie Tharp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mari Tharp
U lindKorrik 30, 1920(1920-07-30)
KombësiaUnited States
TitulliLamont-Doherty Earth Observatory

Marie Tharp(30 korrik 1920 - 23 gusht 2006) ishte një amerikane gjeologe dhe oqeanografe kartografe që, në partneritet me Bruce Heezen, krijoi hartën e parë shkencore të katit të Oqeanit Atlantik. Puna e Tharp zbuloi praninë e Mid-Atlantic Ridge, duke shkaktuar një ndryshim (paradigmë) në shkencën e tokës që çoi në pranimin e teorive të pllakave tektonike dhe kontinentale [1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tharp lindi në Ypsilanti, Michigan. Nëna e saj, Bertha, ishte një instruktore në gjermanisht dhe latinisht; babai i saj, William, bëri harta të klasifikimit të tokës për Departamentin Amerikan të Bujqësisë. Ajo kishte një motër shumë më të madhe, por u rrit më shumë ose më pak si një fëmijë i vetëm.

Tharp u diplomua në Universitetin Ohio në vitin 1943 me diplomë bachelor në anglisht dhe muzikë dhe katër të mitur. Lufta e Dytë Botërore nënkuptonte që më shumë gra po rekrutoheshin në profesione si gjeologjia e naftës dhe pasi morën një klasë gjeologjike në Ohajo, ajo u rekrutua në Universitetin e Miçiganit në programin e gjeologjisë së naftës Ann Arbor, ku përfundoi një diplomë master. Karriera e Maries në shkencat e tokës është e jashtëzakonshme duke pasur parasysh disa gra në këtë fushë. Gratë morën më pak se 4% të të gjithë doktoratave të shkencave të tokës në këtë kohë. Ajo mori një punë në Standard Oil and Gas në Tulsa, por e gjeti atë të pakënaqshëm, duke fituar një BS në matematikë nga Universiteti i Tulsa, ndërsa punonte si një gjeolog për kompaninë e naftës Stanolind. [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]