Jump to content

Marija Jurić Zagorka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Statuja e Marija Jurić Zagorka në Zagreb

Marija Jurić, nën pseudonimin artistik Zagorka (lindur në 2 mars 1873- 30 nëntor 1957) ishte një gazetare kroate dhe shkrimtare. Ajo u shndërrua në gazetaren e parë vajzë si dhe një prej shkimtareve më të lexuara në Kroaci.

Asnjë prej novelave të saja nuk janë përkthyer në anglisht, por dy prej tyre gjenden në gjermanisht: "Shtriga e Gricit" (1995) dhe "Malleus Maleficarum" (1972). Ajo u largua nga jeta në moshën 84 vjeçare në Zagreb.

Në një anketë të zhvilluar gjatë 2005 nga një e përditshme në shtypin gazetaresk në Zagreb, Zagorka u rendit e dyta në listën e shkrimtareve më të njohura kroate të të gjitha kohërave.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Krleža popularniji od Zagorke" (PDF). Vjesnik (në kroatisht). 27 shtator 2005. Marrë më 2009-02-08.[lidhje e vdekur]