Mark Luli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

'Mark Luli kompozitor dhe muzikolog shqiptar, është një prej kompozitorëve të angazhuar në Teatër Kombëtar dhe teatro të ndryshme në vend. Kompozitori Mark Luli krahas krijmtarisë zotëron edhe një prej muzeve më të mëdhenj në Ballkan me vegla muzikore nga Veriu dhe Jugu, të cilat i ka mbledhur në çdo cep të Shqipërisë dhe më gjerë për 40 vite. [1] [2] [3]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://abcnews.al/kompozitori-mark-luli-muzika-shqiptare-eshte-deformuar-ne-adn/
  2. ^ https://www.youtube.com/watch?v=EbQesR0gUNs/
  3. ^ https://www.youtube.com/watch?v=_tD70c_vDec/