Markasi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Markas
Μάνα
Fshat
Vendndodhja
Markas is located in Greqia
Markas
Markas
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Korint
Komuna Ksilokastër
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 58′ 47″ Veri

22° 30′ 41″ Lindje

Popullsia 476 banorë (2011)

Markas[1] (greqisht: Μάνα/Mána) është fshat në qarkun i Korintit, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μάρκασι/Márkasi.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 37.
  2. ^ Πανδέκτης: Márkasi - Μάνα