Martos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Martos
Komunë
noform
View of the rock of Martos from the Manuel Carrasco park.
Stema_figuraBandera de Martos (Jaén).svg
Vendndodhja
Martos is located in Spanjë
Martos
Martos

Koordinatat: 37°43′V 3°58′P / 37.717°V 3.967°P / 37.717; -3.967

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Jaén
Qarku Metropolitana
Kryetari i Bashkisë Custodia Martos Luque (2011)
Partia PA
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 259.1 km2
Lartësia 753 m (m.n.d.)
Popullsia 24520 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Marteño/a, tuccitano/a
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 23600
Prefiksi (+34) 953 55 XX XX (+34) 953 70 XX XX
Faqja Zyrtare www.martos.es

Martos është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Metropolitana, të provincës Jaén, në Andalusia. Martos ka 24520 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 259.1 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]