Masakra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Le Massacre de Scio ("Masakra e Kiosit") një pikturë (1824) nga Eugène Delacroix që përshkruan masakrën e grekëve në ishullin e Kios nga trupat osmane gjatë Luftës Greke për Pavarësi në 1822.

Masakra (fr. massacre) është akti i vrasjes së një numri të madh njerëzish në mënyrë mizore. Ka përkufizime që përkrahin supozimin se viktimat e masakrës janë të pambrojtur dhe nuk janë në gjendje për të parandaluar masakrën.[1] Për masakër mund të fliet edhe kur viktimat janë kafshë, jo vetëm njerëz.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]