Mauna Kea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vullkani Mauna Kea

Mauna Kea është vullkan në ishujt Hawaii, ShBA.

Vullakan është aktiv dhe ngritet në një lartësi mbidetare prej 4201 metrave, ndërsa fundi i tij shtrihet 5000 metra nën nivelin e detit, që do të thotë se lartësia e përgjithshme është mbi 9000 metra. Me këtë lartësi është maja më e lartë në Tokë.

Gjeolojia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]