Mauna Loa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vullkani Mauna Loa

Mauna Loa është vullkani më i madh në botë, gjendet në Hawaii, ShBA.

Vullkani dallohet nga vullkanet tjera për nga masiviteti, e që arrin një madhë 75 000 km2. Është vërtetuar se pesha e tij është aq e madhe sa që ka deformuar pllakën e Pacifikut.

Struktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeologjia dhe histoia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]