Maywood (Illinois)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

[[File:Illinois - outline map.svg|230px

Maywood (Illinois)
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri [[Illinois]]
Qarku Cook County (Illinois)
Kryetari i Bashkisë Henderson Yarbrough
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 32,9 km2
Popullsia 26.987 banorë
Dendësia 3,844 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 60153, 60154, 60155
Prefiksi 708
Faqja Zyrtare Web faqja

Qyteti Maywood është vendbanim në afërsi të Chicago, në qendër të Shtetit të Illinois, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas regjistrimit të popullsisë 2000, ka 26.987 banorë. Qyteti është vendndodhja e Loyola University Stritch School of Medicine.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maywoodi u themelua 1869.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipërfaqja e qytetit përmbëj 32,9 km²..

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]