Mbreti i Kuq dhe Magjistarja: Populli cigan dhe përrallat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mbreti i Kuq dhe Magjistarja: Gypsy Folk dhe Fairy Tales është antologji e vitit 1965 me 25 përralla që janë mbledhur dhe ritreguar nga Ruth Manning-Sanders . Është në një seri të gjatë të antologjive të tilla nga Manning-Sanders.

Ky libër u botua për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar në 1964, nga Universiteti Oxford Press .

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Briani dhe Dhelpra
 • Dragoi i Mashtruar
 • Pula që shtroi vezët e diamantit
 • Pata tullace
 • Jankyn dhe shtriga
 • Silvestri
 • Mbreti i Kuq dhe Shtriga
 • Ushtari i Vjetër dhe Lakmitë
 • Gjëagjëza
 • Gjithçka del në dritë
 • Jack dhe kutia e tij e artë
 • Brigandët dhe Vajza e Millerit
 • Demi i Vogël
 • Dhelpra e Vogël
 • Tropsyn
 • Tinker dhe gruaja e tij
 • Fisniku i Vogël
 • Gjarpri
 • Përralla e një vëllai budalla dhe e një shkurre të mrekullueshme
 • Qeni i Zi i pyllit të egër
 • Dragoi dhe njerka
 • Qeni dhe Vajza
 • Një Mbret i Vjetër dhe Tre Bijtë e Tij të Anglisë
 • Tre Princeshat dhe Shpirti i Papastër
 • Gëzuar Boz'll