Mbreti i ciganëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mbreti i Ciganëve është film amerikan dramë e vitit 1978 nga Paramount Pictures me protagonist Eric Roberts (në debutimin e tij në film), Sterling Hayden, Shelley Winters, Susan Sarandon, Brooke Shields, Annette O'Toole dhe Judd Hirsch .

Drejtuar nga Frank Pierson, skenari u adaptua nga Pierson nga libri Mbreti i Ciganëve 1975, i cili tregon historinë e Steve Tene dhe familjes së tij cigane.

Disa këshilltarë teknikë dhe përsonazhe që punuan në film ishin ciganë të vërtetë. David Grisman kompozoi partiturën, e cila shfaqi në mënyrë të dukshme violinistin legjendar të xhazit Stephane Grappelli ; të dy burrat gjithashtu u shfaqën në ekran si muzikantë ciganë. Aktorja e ardhshme Rachel Ticotin ishte një nga valltaret cigane.

Eric Roberts u nominua për një Golden Globe të vitit 1979 për "Debutimi më i Mirë i Aksionit të Filmit Motion – Mashkull" për interpretimin e tij si Dave.

Përmbledhje e komplotit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi merret me mënyrat kriminale dhe jetën e trazuar të një grupi ciganësh të ditëve moderne që jetojnë në fillim të viteve 1960 të New York City . Ndërsa është në shtratin e vdekjes "mbreti" i tyre, Zharko Stepanowicz ( Sterling Hayden ), ia kalon pozicionin e tij të udhëheqjes nipit të tij të pavullnetshëm, Dave ( Eric Roberts ). Pavarësisht ngurrimit të Dave për t'u bërë udhëheqësi i ri i ciganëve, babai i Dave, Groffo ( Judd Hirsch ), i zemëruar që nuk ishte emëruar udhëheqës, përpiqet ta vrasë Dave. Groffo është mashtrues, që përdor dhunë dhe kërcënime. Përfundimisht kjo çon në një konfrontim të madh me djalin e tij, dhe filmi përfundon me sugjerimin që Dave më në fund ka pranuar trashëgiminë e tij; me zërin e tij duke konsideruar mundësinë e sjelljes së tij të ciganëve të lidhur me traditën në botën e zakoneve dhe mënyrave të jetesës të Shekullit 20.

Kasti kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Eric Roberts si Dave Stepanowicz
 • Sterling Hayden në rolin e Mbretit Zharko Stepanowicz
 • Judd Hirsch si Groffo Stepanowicz
 • Shelley Winters si Mbretëresha Rachel Stepanowicz
 • Susan Sarandon në rolin e Rose Giorgio Stepanowicz
 • Brooke Shields si Tita Stepanowicz
 • Annette O'Toole si Sharon
 • Annie Potts si Persa
 • Michael V. Gazzo në rolin e Spiro Giorgio
 • Antonia Rey në rolin e Danitza Giorgio
 • Matthew Laborteaux si Middle Dave Stepanowicz
 • Danielle Brisebois në rolin e të Riut Tita Stepanowicz


.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]