Meçanji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Meçanj
Κρυονέρι
Fshat
Vendndodhja
Meçanj is located in Greqia
Meçanj
Meçanj
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Korint
Komuna Qato
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Meçanjot
Lartësia 805 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 57′ 47″ Veri

22° 38′ 14″ Lindje

Popullsia 868 banorë (2011)

Meçanj[1] (greqisht: Κρυονέρι/Krionérí) është fshat në qarkun i Korintit, Greqi. Përpara vitit 1955, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μάτζανη/Mátzani.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 37, 333.
  2. ^ Πανδέκτης: Mátzani - Krioneríon