Memphis (Tenesi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Memfis
Memphis
Qytet
Njohur si Qyteti i Lumit
noform
Pamje nga Memfis
Flamuri_figura
Flamuri i Memfisit
Vendndodhja
Memfis is located in SHBA
Memfis
Memfis

Koordinatat: 35°07′03″V 89°58′16″P / 35.11750°V 89.97111°P / 35.11750; -89.97111

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Tennessee
Qarku Shelby
Kryetari i Bashkisë A C Wharton
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 839 km2
Lartësia 103 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 646.889 banorë
Dendësia 770 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 22 maj 1819
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 901
Koordinatat 35° 07′ 03″ Veri

89° 58′ 16″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.memphistn.gov

Memphis (shqiptohet Memfis) është një qytet në këndin jugperëndimor të shtetit amerikan Tennessee dhe qendra e Qarkut Shelby. Qyteti është i vendosur në Chickasaw Bluff-in e katërt, në jug të bashkimit të lumenjve Wolf dhe Misisipi.

Memphis kishte një popullsi prej 653.450 në vitin 2013, duke qenë kështu qyteti më i madh në Tenesi, qyteti më i madh në lumin Misisipi, qyteti i tretë më i madh në zonën juglindore të Shtetet e Bashkuara, dhe i 20-ti më i madh në Shtetet e Bashkuara.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja qendrore gjeografike e qytetit ka qenë strategjike për zhvillimin e biznesit. Ai ndodhet pranë lumin Misisipi dhe përshkohet nga pesë hekurudha të mëdha të mallrave dhe dy autostrada ndërshtetërore, I-40 dhe I-55. Kjo është një vendndodhje ideale për tregtinë dhe industrinë e transportit dhe shpërndarjes. Mindësia e lundrimit ishte kyç për zhvillimin e tij fillestar, me sanijet me avull që përshkonin lumin Misisipi. Ndërtimi i hekurudhave forcoi lidhjen e tij me tregjet e tjera në lindje dhe perëndim.