Menidhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Menidh
Αχαρναί
Qytet
Vendndodhja
Menidh is located in Greqia
Menidh
Menidh
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Atikë
Qarku Atika Lindor
Komuna Menidh
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 5′ 5″ Veri

23° 44′ 14″ Lindje

Menidh[1] (greqisht: Αχαρναί/Akharnaí) është qytet në qarkun i Atikës, Greqi. Përpara vitit 1915, vendbanimi është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μενίδιον/Menídhion.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 33.
  2. ^ Πανδέκτης: Menídhion - Akharnaí