Merbaka

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
Merbakë
Αγία Τριάς
Fshat
Vendndodhja
Merbakë is located in Greqia
Merbakë
Merbakë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Argolidhë
Komuna Navpli
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 38 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 38′ 16″ Veri

22° 48′ 20″ Lindje

Popullsia 1.151 banorë (2011)

Merbakë[1] (greqisht: Αγία Τριάς/Ayía Triás) është fshat në qarkun i Argolidhës, Greqi. Përpara vitit 1953, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μέρμπακας/Mérbakas.[2]

Lidhje të jashtme[edit | edit source]

Burimet[edit | edit source]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 41.
  2. ^ Πανδέκτης: Ayía Triás - Mérbakas