Mišo Cebalo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mišo Cebalo (l. 6 Shkurt 1945, Zagreb - v. 2 Shtator 2022, Zagreb) ishte një mjeshtër i madh kroat shahu. Ai fitoi kampionatin e 19-të botëror të shahut për të moshuar në Condino 2009. Në vitin 2011 iu dha titulli Trajner i Lartë i FIDE-s.

Babai i tij, vetë një shahist i mirë, e mësoi të luante shah kur ishte pesë vjeç. Në moshën 13-vjeçare filloi të frekuentonte një klub lokal shahu dhe kur ishte 20 vjeç luajti në kampionatin jugosllav në Titograd, duke fituar titullin Master. Pas kësaj ai u regjistrua në një kurs gjuhësor në Universitetin e Zagrebit, duke u ndalur për disa vite për të luajtur shah. Pas mbarimit të studimeve dhe punësimit në Qendrën e Kulturës Fizike të Zagrebit, në vitin 1977 ai rifilloi plotësisht aktivitetin e shahut, duke fituar titullin Master Ndërkombëtar në vitin 1978.

Në vitin 1980 merr normën e parë të mjeshtrit të madh pasi fitoi një turne në Smederevska. Palanka. Në vitin 1985 ai doli i pari i barabartë në Kampionatin e Jugosllavisë, por humbi ndeshjen e play-off me GM Slavoljub Marjanović. Në të njëjtin vit ai fitoi një turne zonal në Kavallë (Greqi), duke marrë titullin e plotë Master i Madh. Ai kaloi në fazën tjetër të Kampionatit Botëror, i cili u luajt në Mende-Taxco Interzonal, ku u rendit nga 6-7 nga 16 lojtarë (Jan Timman ishte fituesi).

Cebalo luajti për Kroacinë në dy olimpiada shahu: në tabelën e parë në Manila 1992 dhe në tabelën e 4-të në Moskë 1994. Ai shpesh luante në turneun e shahut Reggio Emilia, duke fituar seksionin "C" në 1991 (seksioni kryesor u fitua nga Anatoly Karpov dhe rubrika "B" nga Ljubomir Ljubojević). Ai fitoi shumë turne të hapura, një nga të fundit ishte festivali "Luigi Amalfi" i Isle of Elba në 2007.

Ai vdiq në shtator 2022.