Michail Bakunin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Alexandrovich Mikhail Bakunin (30 maj 1814 - 1 korrik 1876) (rusisht: Михаил Александрович Бакунин) ishte një revolucionar i njohur rus dhe teoricien anarkist që me shkrimet dhe jetën e tij shërbeu si pikë referimi në historinë e lëvizjes anarkiste, dhe ishte një nga figurat më të famshëm revolucionar të shekullit të 19-të. Ndikuar nga filozofia e Hegel dhe kryesisht nga dialektika historike nga e cila u bazua për teorinë e luftës anarkiste. Ai erdhi në kontakt me Marksin dhe Engelsin dhe natyrisht me Pierre Josef Prοudhon, pozicione të të cilit përputheshin me bakunin për anarkizmin: Bakunin kundërshtoi ekzistencën e çdo forme të shtetit akoam edhe atij socialistë.

Lidhje të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]