Michel Teló

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Michel Teló
Informacione
EmriMichel Teló
Pseudonim(e)Telo,Michel
Lindja21 janar 1981
PrejardhjaMedianeira,Brazil
ZhanriPop,Sertanjo
Profesion(e)KengëtarSolist,Vokalist,Tekstshrues etj...
LabelUniversal Music Group
Instrument(e)Gitare
Vite aktiv1998,2008-
Bashkëpunim(e) meGrupo Tradição 1998-2008,2010


Michael Telo (lindur më 21 janar 1981) është këngëtar dhe vokalist i shquar Barzilian, ka lindur në Medianeira qytet në Jug perëndim të Brazilit, po ashtu ka dhe karrierë edhe si Solist Ka qenë anëtar i disa grupeve me të cilat ka realizuar disa albume dhe këngë por është i njohur me këngën Ai se eu te pego realizuar në vitin 2010. Kënga Hit dëgjohet edhe në ditët e sotme.

Fillimi i Karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Telo gjith jetën ia kushtoi muzikës. Qysh në moshën 6 vjeçare këndonte me kitarë këngë të ndryshme në klasën e tij ku mesuesi i muzikës ishte rrokeri i famshëm Brazilan Roberto Carlos.

Po ashtu Telo ishte i influencuar nga i ati i cili ishte muzikant prandaj shumë shpejt mori mësimet për Kitarë, Fizarmonikë dhe piano dhe disa mësim për vokal. Gjithashtu Mishel Telo ndoqi leksionet për valltar dhe balerin.

Bashkpunimi me Grupo Tradição[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Në vitin 1997 kur Telo ishte në 16 vjeçar u ftua për tju bashkuar me grupin Grupo Tradição,bërë pjesë e grupit për 11 vjet si vokal të çojë deri në vitin 2008. Karriera e tij si këngëtar mori hov pasi ai këndoi hite të mëdha të grupit, të tilla si "Barquinho", "O Caldeirão", "PRA Sempre minha Vida", "A Brasileira" dhe "Eu Quero Voce". Gjatë kësaj periudhe kohore, ai ishte figurë e parë e grupit, duke dhënë shumë intervista dhe realizuar promovime. Sipas Mishel TELO për prodhuesin Wagner, ai u largua pa krijuar ndonjë armiqësi apo vështirësi, dhe TELO sqaroi se ai donte të ndiqte një karrierë solo. Mishel u zëvendësua nga Guilherme Bertoldo, por banda kishte humbur audiencën e tij për shkak të largimit dhe së shpejti anëtarët filluan ta lënë grupin pasi nuk kishin mjaft besim në qëndrueshmërinë e grupit pa Telon.

Solo Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime te fituara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2009 Balada Sertaneja (studio album)
  • 2010 Michel Teló – Ao Vivo (live album)
  • 2011 Michel na Balada (live album)

Disa të Dhena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. RIDREJTO Michel Teló