Jump to content

Miglio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Miglio është një bimë

Te dhënat ushqimore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I pasur ne hekur, magnez, potasio, silicio, vitamina B dhe E. Nuk permban glutinë.

Organet e interesuara, pra që përfitojnë nga ky ushqim janë stomaku dhe shpretka, bateria jonë energjitike.

Aftësitë kuruese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jep trupit energji, lehteson tretjen, duke favorizuar, thithjen e substancave ushqyese, eliminon acidet, në trup dhe ndalon përhapjen e kërpudhave dhe majase. Është burim ushqimi për lëkurën dhe flokët. Rekomandohet shume gjate shtatzanise, dhe si ushqim tek femijet e vegjel dhe te moshuarit , pasi tretet shpejt nga organizmi duke dhene maksimumin e proteinave dhe mineraleve .

Zihet lehte ne temp te ulet, por i mbire ka efekte shum me te medha, eshte perdorur gjithmon ne Kine ne formen e mbire dhe konsiderohet, si mbreti i CEREALIT.Mund te perdoret per buke dhe per embelsira.