Jump to content

Mille-feuille

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mille-feuille

Mille-feuille është një ëmbëlsirë franceze, origjina e saktë e së cilës nuk dihet.

Tradicionalisht, një mille-feuille është e përbërë nga tre shtresa të brumit stofliat (pâte feuilletée), duke alternuar me dy shtresa krem pastiçeri (crème pâtissière). Shtresa e sipërme është e pluhurosur me sheqer pluhur,[1] dhe nganjëherë kakao, thërrime pastiçerie ose fara të pjekura (psh bajame të pjekura). Përndryshe, maja është xham me glazurë ose fondant në shirita të bardhë (glazurë) dhe kafe (çokollatë) të alternuar, dhe krehër.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mille-feuille" (në frëngjisht). Larousse Cuisine. Marrë më 2016-03-11.