Mimoza Veliu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mimoza Veliu (* 1979) është një fotografe shqiptare nga  Maqedonia. Ajo jeton dhe punon në Berlin.

Në qendër të fotografisë së saj të artit është njeriu që i kundërvihet kufijve të dukshëm. Fotot e Mimozës janë ekspozuar në Berlin, Vjenë, Nju Jork, Mynih, Tiranë etj. Në vitin 2008, ajo fitoj çmimin e parë për Fotografi-Artistike nga Galeria Kombëtare e Kosovës, së bashku me kolegen e saj nga Italia, Linda Vukaj Riccomini.

Lidhjet[redakto | redakto tekstin burimor]