Minerali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Minerali

Mineralet janë elemente homogjene kimike ose kombinime amorfe, të kristalizuara ose amorfe, të strukturës ose formës së caktuar. Në kuptim të këtij ligji mineralet nuk janë lëndë minerare. Mineralet përbëhen nga elementë që janë substanca të thjeshta që nuk mund të ndahen në substanca të tjera. Disa minerale, si ari, përbëhen vetëm nga një element, por shumica e tyre përbëhen nga dy ose më shumë elementë. Disa minerale të caktuara priten dhe lëmohen për t'u përdorur si gurë të çmuar.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LIGJI PËR MBROJTJEN E NATYRËS Në amëzën assembly-kosova.org Arkivuar 29 shtator 2007 tek Wayback Machine