Ministria e Mbrojtjes (Kinë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema kombëtare e Republikës Popullore të Kinës.

Ministria Kineze e Mbrojtjes apo Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Republikës Popullore të Kinës është departamenti i dytë përbërës i renditur nën Këshillin e Shtetit. Ajo drejtohet nga Ministri i Mbrojtjes Kombëtare.

Ndryshe nga vendet e tjera, Ministria e Mbrojtjes Kombëtare nuk ka komandë operacionale mbi ushtrinë kineze duke përfshirë Ushtrinë Çlirimtare Popullore (PLA), e cila në vend të kësaj komandohet nga Komisioni Qendror Ushtarak (CMC). Puna e Ministrisë dhe Ministrit është kryesisht e natyrës diplomatike, në përgjithësi funksionon si ndërlidhës që përfaqëson CMC-në dhe PLA-në kur kanë të bëjnë me ushtritë e huaja.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]