Ministria e Punëve të Brendshme (Maqedoni e Veriut)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Maqedonisë së Veriut

Ministria e Punëve të Brendshme (maqedonisht: Министерство за внатрешни работи на Македонија Ministerstvo za vnatreshin raboti na Makedonija, МВР ose MOI) është një ministri qeveritare e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Ministër aktual është Oliver Spasovski. Ministrisë i janë caktuar një Byro e Sigurisë Publike dhe një Administratë e Sigurisë dhe Kundërzbulimit. Ministria ekziston që nga viti 1944.

Lista e Ministrave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Portret Emri
(lindje-vdekje)
Mandati komencuar Mandati finishuar Lengthi (dite) Parta/Koalicioni Qeveri
1 Jordan Mijalkov(1932-December 1991) 20 March 19 December 1991 274 Independent 1
2 Ljubomir Frčkoski(b. 1957) 10 January 1992 23 February 1996 1505 SDSM 1, 2, 3
3 Tomislav Čokrevski(b. 1934) 23 February 1996 30 November 1998 1011 SDSM 3
4 Pavle Trajanov(b. 1952) 30 November 1998 27 December 1999 392 DA 4
5 Dosta Dimovska(b. 1954) 27 December 1999 13 May 2001 503 VMRO-DPMNE 4
6 Ljube Boškoski(b. 1960) 13 May 2001 1 November 2002 537 VMRO-DPMNE 4
7 Hari Kostov(b. 1959) 1 November 2002 2 June 2004 579 SDSM 5
8 Siljan Avramovski(b. 1960) 2 June 2004 17 December 2004 198 SDSM 5
9 Ljubomir Mihajlovski(b. 1954) 17 December 2004 26 August 2006 617 SDSM 5
10 Gordana Jankuloska

(b. 1975)

26 August 2006 12 May 2015 3181 VMRO-DPMNE 6, 7, 8, 9
11 Mitko Čavkov

(b. 1963)

13 May 2015 11 November 2015 182 VMRO-DPMNE 9
12 Oliver Spasovski

(b. 1976)

11 November 2015 19 May 2016 189 SDSM 9
(11) Mitko Čavkov

(b. 1963)

19 May 2016 1 September 2016 [1] 106 VMRO-DPMNE 9
13 Oliver Andonov

(b. 1971)

1 September 2016 2 September 2016 1 VMRO-DPMNE 9
(12) Oliver Spasovski

(b. 1976)

2 September 2016 29 December 2016[2] 118 SDSM 9
14 Agim Nuhiu

(b. 1977)

29 December 2016 1 June 2017 154 DUI 9
(12) Oliver Spasovski

(b.1976)

1 June 2017 3 January 2020 946 SDSM 10
15 Nakje Chulev

(b.1973)

3 January 2020 30 August 2020 240 VMRO-DPMNE 11
(12) Oliver Spasovski

(b.1976)

30 August 2020[3] Incumbent 1119 SDSM 12
  1. ^ "Чавков поднесе оставка, ќе биде директор на БЈБ". shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Говор На Заменик Министерот За Внатрешни Работи Агим Нухиу По Повод Преземање На Надлежностите На Министер За Внатрешни Работи". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Оливер Спасовски ја презеде министерската функција во МВР". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)