Jump to content

Mira Furlan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mira Furlan

Mira Furlan (Zagreb, 7 shtator 1955), është aktore kroate e filmit dhe dramës.

Mira Furlan që nga fillimi ishte aktore e dalluar e teatrit popullor kroat në Zagreb, ndërsa në vitin 1980 u rendit një nga aktoret më të kërkuara në Kroaci dhe në Jugosllavinë e atëhershme. Posaçërisht u dallua në filmat : Kiklop (1982) të Antun Vrdolakaut, U raljama života (1984.) dhe Za sreću je potrebno troje (1986) të Rajko Grlićit mandej në filmin Lepota poroka (1986) Ž. Nikolić. Nga fillimi i viteve 1990 jeton në SHBA ku vazhdon karieren.
Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]